piątek, 15 grudnia 2017

Zagadka karty Kochanków




„Czym jest słońce dla ziemi, tym miłość dla duszy. ”
Honoriusz Balzac

Zagadkowa karta Kochanków przysparza sporo problemów Tarocistom. Fakt, że na karcie są trzy postacie wprowadza prawdziwy zamęt.
Wiadomo, że są na niej kochankowie czyli kobieta i mężczyzna, ale kim jest trzecia postać?
Wygląda na starszą kobietę, więc niektórzy interpretują to jako wybór, przed którym stoi mężczyzna, wybór miedzy dwiema kobietami. Dylemat miłosny w rodzaju- "jestem już w związku, ale zakochałem się w innej kobiecie, kogo mam wybrać?"
I w ten sposób karta mówiąca o miłości staje się karta zdrady, nieuczciwości, trójkątów lub trudnych decyzji życiowych.
Inni uważają, że jest to symbol odejścia mężczyzny z domu rodzinnego, więc starsza kobieta jest matką udzielająca błogosławieństwa, ewentualnie wyrażającą protest wobec związku w złej pozycji karty.
Zdarzają się też sugestie, że obraz drugiej kobiety jest pomyłką i zapewne miał to być wizerunek Kapłana, który udziela ślubu młodym.
Jaka jest więc prawda o tej karcie?
Sięgnijmy do źródeł czyli Tarota Marsylskiego, bo on wzoruje się na najwcześniejszych taliach, a konkretnie na Tarocie Mediolańskim.
Okazuje się, że karty Tarota są obrazami gwiazdozbiorów. Aby dostrzec podobieństwo kart do obrazu gwiazd na niebie, musielibyśmy sięgnąć po bardzo stare rysunki gwiazdozbiorów.
W przypadku karty Kochanków jest to nawiązanie do kilka gwiazdozbiorów: Kasjopei i Cefeusza, Andromedy, Perseusza i Strzały.
Młodzi kochankowie na karcie to Andromeda i Perseusz, druga kobieta to matka Andromedy- Kasjopeja (jej męża Cefeusza na karcie nie ma), a Kupidyn (Eros) strzelający z łuku w kierunku Perseusza symbolizuje gwiazdozbiór Strzały.
Teraz staje się wszystko jasne:)
Pozostaje przytoczyć mit o Andromedzie i Perseuszu, aby lepiej pojąć, o co chodzi w tej karcie.
Mit o Andromedzie i Perseuszu
Historia Perseusza jest obfita w niespodzianki, tragiczne okoliczności, ale dzięki Opatrzności udaje mu się wyjść ze wszystkich opresji. Zasłynął z zabicia Meduzy- potwora, którego spojrzenie zamieniało w kamień. Ponieważ jednak niejedno bóstwo życzył śmierci Meduzie, więc bogowie hojnie obdarowali Perseusza w różne akcesoria pomocne w zabiciu stwora. Głowa martwej Meduzy miała niszczycielską moc nawet po swej śmierci i wciąż potrafiła zamienić żywą istotę w kamień, co pomogło Perseuszowi w pozbyciu się kolejnych wrogów, którzy stanęli mu na drodze.
Andromedę poznał w momencie, gdy groziła jej śmierć. Została rozebrana do naga i przykuta do skały. Miała być ofiarą dla smoka.


Sprawczynią tej tragedii stała się jej matka, która chełpiła się, że jest piękniejsza od nimf morza, a te z kolei poskarżyły się Posejdonowi i tak przez zwykłą kobiecą próżność cały kraj dotknęła zemsta Posejdona. Aby ukarać próżną Kasjopeję, zalał kraj wodą i zesłał smoka, który pustoszył kraj. Uspokoić Posejdona można było tylko w jeden sposób- oddać córkę Andromedę w ofierze smokowi.
I tak córka została ukarana za próżność swej matki.
Perseusz od razu się zakochał w pięknej Andromedzie.
Dziewczyna rozpaczliwie płakała przykuta do skały i choć zawstydziła się będąc nago, gdy pojawił się Perseusz, ale groziła jej śmierć, więc  nie zwlekała z wyjaśnieniem swojej beznadziejnej sytuacji. Perseusz postanowił ją uwolnić i poślubić.
Obiecał jej rodzicom pokonać smoka w zamian za jej rękę. Oczywiście zgodzili się na to, a dzielny młodzieniec dokonał tego, co obiecał.


Zorganizowano ślub, choć nie obyło się bez problemów, bo Andromeda była wcześniej zaręczona z niejakim Fineusem. Choć Fineus nie podjął się próby uwolnienia dziewczyny od śmierci, to jednak gdy została uratowana, uknuł spisek, aby nie dopuścić do ślubu z Perseuszem. Głowa zabitej Meduzy okazała się pomocna i z jej pomocą Perseusz zamienił Fineusa i jego pomocników w kamienne posągi.  

W końcu możemy przywrócić tej karcie jej właściwe znaczenie- to miłość i to połączona z decyzją o małżeństwie.
Na szczęście dziś zwykle nie trzeba swych uczuć udowadniać bohaterskimi czynami, jednak warto zwrócić uwagę, że jest ważna rzecz odróżniająca kartę Kochanków od 2 pucharów.
Kochankowie to karta odpowiedzialności i podejmowania decyzji, które zaważą na dalszym życiu. To wybór partnera na życie, to formalizowanie związku, poważne decyzje, na które nie odważy się ktoś, kto nie ma przekonania, że pragnie tego z całego serca.
Perseusz musiał zaryzykować swoim życiem, zanim zdobył rękę Andromedy. To mit, życie nie wymaga dziś od nas takich czynów, ale karta ta przypomina o tym, że decyzja o związku jest wiążąca i może przynieść ze sobą trudne wybory lub konieczność poświęcenia czegoś.
Kupidyn z łukiem symbolizuje, że chodzi o szczerą i prawdziwą miłość. To Strzał Przeznaczenia.
Dwójka Pucharów nie zawiera w sobie jeszcze żadnych decyzji. Jest kartą zakochania, poznawania się, wspaniale spędzonego czasu razem, przyciągania, zainteresowania, zgodności dwóch osób co do uczuć a czasem poglądów. Tych dwoje cieszy się sobą, ale nie są na etapie dokonywania decyzji, bo jeszcze ich znajomość nie dojrzała do tego, nie czują takiej potrzeby, są zbyt wpatrzeni w teraźniejsze odczucia, żeby myśleć o przyszłości i planować….
Jest większe prawdopodobieństwo, że to kartę Kochanków wylosujemy na małżeństwo, a nie 2 pucharów. Z kolei 2 pucharów częściej pokaże świeże zauroczenie, stan zakochania, przyjaźń, miłość, ale wciąż na etapie początkowym bez konieczności podejmowania decyzji.
Osobiście wolę talie z kartą Kochanków, na której jest dwoje ludzi. Uważam, że podświadomość kieruje się swoimi prawami i istnieje ryzyko, że karta ta pojawi się w kontekście trójkąta, jeśli będą na niej trzy osoby. Gdy jest na niej dwoje ludzi, to nie ulega wątpliwości, ze chodzi o związek dwojga ludzi.
Crowley z kolei wybrał opcję z księdzem udzielającym ślubu młodej parze i też mi się podoba ta karta, bo kapłan wyraźnie jest tu Kaplanem udzielającym błogosławieństwa i posiadającym moce duchowe a nie osobą trzecią, którą podświadomość mogłaby wziąć za ingerencję osoby trzeciej.


Na zakończenie cytat z Crowleya odnoszący się do tej karty:
„Wyrocznia Bogów to Dziecięcy Głos Miłości w twej własnej duszy. Usłysz go!
Nie zwracaj uwagi na Syreni Głos Zmysłów ani na Widmowy Głos Rozumu:

Polegaj na Prostocie i wsłuchaj się w Ciszę.”

Miłość w Osho Zen Tarot
Głupiec w Tarocie- reset umysłu




3 komentarze:

  1. Bardzo ciekawe i przydatne.Dziekuje

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń