czwartek, 20 grudnia 2018

Znaki zodiaku w kartach dworskich Tarota, opinie Crowleya



Kartom dworskim są przypisane znaki zodiaku, co pozwala lepiej zrozumieć charakter osoby, jaką reprezentuje dana karta dworska. Oczywiście prawie każdy człowiek darzy pewne znaki sympatią, a innych nie lubi. Każdy tarocista ma inny stosunek do kart dworskich i też może kierować się prywatnymi odczuciami, bardzo subiektywnymi. Sama wróżba zresztą również podlega pewnej manipulacji, bo ta sama karta może być zinterpretowana uspokajająco i optymistycznie, nawet gdy jej znaczenie jest niekorzystne dla osoby pytającej, lub negatywnie gdy brak jest sympatii między osobą wróżącą i pytającą. Ocena charakteru postaci z karty Tarota będzie więc zawsze oceną subiektywną i w zależności od tego, kto interpretuje kartę, będzie miała inne znaczenie. Dobrze jednak byłoby unikać zbyt dużych uogólnień i na karty buław nie patrzeć tylko przez pryzmat erotyki, w kartach kielichów nie doszukiwać się bez przyczyny uzależnień, w mieczowych nie szukać tylko ataków i złości, a w denarowych nie doszukiwać się jedynie materializmu. Crowley bynajmniej nie jest neutralny w swoich ocenach i komentuje karty dworskie bazując również na swoich prywatnych doświadczeniach, uprzedzeniach  i skojarzeniach. Nie podaję tego jako schematu według którego ja sama oceniam te karty, ale jako ciekawostkę. Crowley jako człowiek bardzo kontrowersyjny ma wiele sformułowań, które intrygują bez względu na to, czy ktoś się z nim zgadza czy nie. Największą awersję miał do Rycerza Pucharów, Rycerza Mieczy, również o Królu Denarów nie wypowiadał się szczególnie sympatycznie. Rycerza Buław potraktował ulgowo, bo odpowiada jego znakowi zodiaku, a był osobą narcystyczną.
Crowley nazwy kart dworskich również zmienił, aby odmłodzić  męskie postacie i w ten sposób wyrównać szanse mężczyzn u kobiet. Z tego powodu Król u Crowleya przeobraził się w Rycerza, a Rycerz zmienił się w Księcia. Mamy więc u Crwleya grono samych młodych i przystojnych mężczyzn.

Król Buław jest nazywany Rycerzem Różdżek i przypisany jest mu znak zodiaku Strzelec.
Postać ta przypomina nieco pod względem charakteru Rycerza Buław w klasycznym Tarocie z tą różnicą, że ta postać zniechęca się, gdy nie udaje jej się osiągnąć swego celu. Jest bardzo dynamiczny i zdecydowany i wydawałoby się, że sukces jest pewny. Karta pełna ognia i ruchu, ale swój cel musi osiągnąć za pierwszym podejściem, gdyż później może mu braknąć zdecydowania.
Crowley opisał go tak:
"Cechami moralnymi właściwymi tej figurze są: aktywność, szczodrobliwość, gwałtowność, impet, duma, impulsywność, wykazywanie się zręcznością w nieprzewidzianych sytuacjach. Źle naenergetyzowany wykazuje się nieprzychylnością, okrucieństwem, bigoterią i brutalnością. Jego bolączką jest złe przygotowanie do wypełnienia swej misji. Nie potrafi dopasować jej do zmiennych sytuacji. Dlatego, jeśli nie powiedzie mu się za pierwszym razem, nie ma szans na dobrą powtórkę. "  

Królowa buław czyli Królowa Różdżek to znak Barana.
To bardzo silna postać, która lubi przewodzić innym, ale mimo to źle znosi sytuację, kiedy jest krytykowana lub ignorowana. Czasami bywa snobką zdaniem Crowleya. Ma w sobie wiele nieprzystępności. Nie można się zbliżyć do niej bez jej przyzwolenia. To ona decyduje, z kim chce się zaprzyjaźnić lub do kogo zbliżyć. Można ją zdobyć poddaniem się w jej "niewolę" czyli trzeba poddać się jej decyzjom i zgadzać się z jej zdaniem, a na dodatek trzeba pozyskać  jej przychylność, gdyż w przeciwnym razie starania i tak nie pomogą.
Słowa Crowleya:
" Cechami charakterystycznymi Królowej są: zdolność do adaptacji, wytrwała energia, spokojna władczość, którą wie, jak się posługiwać, by stać się jeszcze bardziej pociągającą. Jest miła i hojna, ale nie znosi sprzeciwu. Może być znakomitą przyjaciółką lub kochanką, ale tylko z własnej inicjatywy. (...) Gdy nie uda się jej czegoś ugryźć, roztrzaskuje sobie szczękę!"

Rycerz Buław to Książę Różdżek czyli znak Lwa. Znak ten idealizuje Crowley z tego powodu, że sam był Lwem. Podobno potrafił sam siebie podziwiać za swą inteligencję, co wadą samą w sobie nie jest, ale warto wziąć to pod uwagę czytając opis tej karty u Crowleya:
"Jest romantyczny, szczególnie w kwestiach historii i tradycji, aż do szaleństwa, może "popisywać się" lub płatać figle. Często bywa gwałtowny, szczególnie przy wyrażaniu swojego zdania, ale niekoniecznie trzyma się kurczowo opinii, w obronę których się angażuje... Posiada szlachetny, szczodrobliwy charakter. Może sprawiać wrażenie samochwały, jednocześnie naśmiewając się ze swej maniery i przedmiotu swego rzekomego uwielbienia... Słynie z odwagi. Potrafi być niestrudzony. Zawsze mierzy się z przeciwnościami losu i w dalszej perspektywie wygrywa."

Król Pucharów czyli Rycerz Pucharów u Crowleya to znak Ryb.
Crowley pozytywnie wypowiada się o tej postaci, choć napisał też o nim, że "jego imię jest zapisane na wodzie." Miła osoba, którą większość ludzi lubi, ale gdy trzeba zdecydowanie zadziałać w szlachetnej sprawie, może okazać się, że nie jest to ten typ człowieka, który zdobędzie się na konkretne działanie czyli w pewnym sensie nie zawsze można na nim polegać. Kiedy pojawiają się trudności, Król pucharów może okazać się przyjacielem, który nie sprawdzi w trudnych warunkach. A oto jego opis:
" Chyżość i gwałtowność źle służą charakterowi, który ze swej natury jest usposobiony pogodnie; w rzeczy samej, rzadko się spotyka osobę, która by potrafiła harmonijnie równoważyć te skonfliktowane żywioły. Jest miły w obyciu, nawet jeśli chwilami bierny. Łatwo odpowiada na wezwanie i daje się ponieść entuzjazmowi; ale brak mu wytrwałości."

Królowa Pucharów to znak Raka. Jej obraz jest najbardziej uduchowiony ze wszystkich kart dworskich. Wydaje się istotą nieziemską i jest jej przypisywana cecha bycia niczym zwierciadło dla otoczenia w sensie takim, że każdy przy niej czuje się tak, jakby przebywał z osobą podobną do siebie. Jej zachowanie może stworzyć iluzję, że mamy do czynienia z bratnią duszą, co niekoniecznie musi być prawdą. Może wynikać to z jej umiejętnego postępowania z drugim człowiekiem. Jest w pewnym sensie psychologiem, który potrafi sprawić, aby druga osoba poczuła się przy niej dobrze. Jest bardzo niebezpieczna w złym położeniu, potrafi być wtedy okrutna i przeistoczyć się w osobę nękającą swoje ofiary. Opis u Crowleya:
"Przedstawia sobą niezwykle czysty i piękny widok, któremu towarzyszy wielka subtelność; jednak trudno dostrzec w niej Prawdę, ponieważ zawsze w niej się odbija natura obserwatora. Jest ona doskonałą i cierpliwą pośredniczką, potrafi przyjmować i przekazywać wszystko, samemu nie będąc przez to dotknięta."

Rycerz Pucharów to Książę Pucharów i reprezentuje znak Skorpiona.
Crowley nie lubił tej postaci i źle się o niej ogólnie wypowiadał i to właśnie w tym znaku doszukiwał się przestępców lub przejawów patologii w relacjach z ludźmi. Oto fragment opisu tej karty:
"Cechami charakteryzującymi moralność osoby przedstawionej na tej karcie są subtelność, utajona gwałtowność i przebiegłość. Książę Pucharów jest bardzo skryty, potrafi być artystą w każdym calu... Prawdę powiedziawszy, jest bezlitosny. Całkowicie pozbawiony sumienia w zwyczajnym rozumieniu tego słowa i dlatego zazwyczaj nie ufają mu bliźni."

Król mieczy czyli u Crowleya Rycerz Mieczy, znak Bliźniąt.
Crowley nie miał negatywnego nastawienia do tej karty i był daleki od przypisywania mu brutalności, z jaką czasami jest kojarzona ta karta. Ma w sobie wiele taktu, wyczucia i umiejętności postępowania delikatnego z drugim człowiekiem. Miecze są symbolem intelektu, który można wykorzystywać w różnych celach. Opis Crowleya:
"Cechy moralne osoby wskazywanej przez tą kartę to aktywność i zręczność, subtelność i bystrość. Rycerz Mieczy jest zawzięty, delikatny i odważny, ale równocześnie pada łupem idei, które nawiedzają go w porywie natchnienia, zanim narodzi się refleksja. "

Królowa Mieczy czyli znak Wagi. Na jego karcie wygląda okrutnie, gdyż trzyma w jednej dłoni odciętą głowę człowieka. Ma być to jednak symbolem wyzwolenia umysłowego i Crowley nazywa ją Wyzwolicielką Umysłu. Oczywiście w negatywnym położeniu obraz ten dosłownie może wskazać na okrucieństwo takiej osoby w relacjach z ludźmi. Jest kobietą praktyczną, która kieruje się w życiu rozumem. Opis tej karty:
" Osoba symbolizowana przez tą kartę powinna wykazywać się przenikliwą percepcją, zmysłem obserwacji, subtelną interpretacją i silnym indywidualizmem, biegłością i dokładnością w notowaniu idei; w działaniu wykazuje pewność siebie, w duchowości przychylność i sprawiedliwość."

Rycerz Mieczy czyli Książę Mieczy, znak Wodnika.
Crowley potraktował tą kartę z dużą dozą wściekłości, być może dlatego, że sam chwalił się swą inteligencją i w pewien sposób Książę Mieczy rywalizuje z nim w tym temacie (żywioł powietrza), gdyż miewa genialne pomysły, jednak nie realizuje ich, bo brak mu konsekwencji, albo ma tych pomysłów zbyt wiele naraz i w związku z tym wszystko jest daremne. Pierwsza wersja tej karty była dużo przyjemniejsza w odbiorze, ale  Crowley nie lubił jej na tyle mocno, że postanowił zmienić  jej wizerunek na mniej szlachetny, a opis tej karty jest wręcz obraźliwy:
"Łatwo dać się zwieść takim ludziom; albowiem potężna jest moc pozorów: zupełnie jakby imbecylowi dawano do czytania dialogi platońskie. Może wtedy pozyskać świetną reputację kogoś dysponującego głębią i szerokością umysłu. Pełen jest idei i projektów, które fikają po sobie. Ale ta masa świetnych pomysłów nie znajduje praktycznego pożytku."

Król Denarów czyli Rycerz Dysków, znak Panny.
Tej karty Crowley również nie cenił zbyt wysoko, bo napisał, że jego rola "sprowadza się do wytwarzania pokarmu." Jego zdaniem postać ta daleka jest od rozważań intelektualnych, a to stanowi ważny punkt odniesienia dla Crowleya, który pysznił się swą wiedzą i intelektem. Potraktował go więc niemalże jak niewykształconego rolnika, który prymitywnie myśli i zarządza swoimi sprawami. Jak napisał Lon Milo Duquette:  "Gdy jest źle położony, uczyni nawet z niewiedzy cnotę i będzie pysznił się swym brakiem wyrafinowania oraz delikatności."

Królowa Denarów czyli Królowa Dysków, znak Koziorożca.
Kobiece postacie są zdecydowanie sympatyczniej przedstawiane niż niektóre męskie. Crowley w dalszym ciągu nie dostrzega w tej karcie szczególnej inteligencji, ale mimo to traktuje ją z dużą większą pobłażliwością . Napisał o niej tak:
"Osoby oznaczane przez tę kartę posiadają bardzo subtelne cechy charakteru. Mimo swej cichości, potrafią być ambitne, ale ich ambicje wiążą się tylko z tym, co użyteczne. Nie są to intelektualiści, ani osoby szczególnie inteligentne; ale instynkt i intuicja są w stanie lepiej sprostać ich potrzebom. Reprezentuje ona ambicję materii do uczestniczenia w wielkim dziele stworzenia."

Rycerz Denarów czyli Książę Dysków, znak Byka.
Sam Crowley wyraża się o tej karcie w samych superlatywach: " Jest kompetentny, pomysłowy, rozmyślny, uważny, rzetelny, niewzruszony; ciągle szuka nowych zastosowań dla rzeczy codziennego użytku."  Postać, która ceni sobie pragmatyzm i na tym się skupia, choć nie jest wcale chłodna emocjonalnie i jest całkiem miła w kontaktach z ludźmi.
O karcie tej natomiast źle wypowiadała się Harris, która malowała tą kartę i bardzo się przy niej namęczyła. Napisała do Crowleya: "Książę Dysków to diabeł. Pracowałam nad nim cały tydzień. Doprowadza mnie do załamania nerwowego w połączeniu z głodem, ponieważ nie mam czasu nawet na to, by coś przełknąć. To drań. Nie widzę go na tym obrazie obok farmy i byków, które poleciłeś mi namalować."

Pazie u Crowleya
Diabeł u Crowleya
Głupiec w Tarocie- reset umysłu
Jeśli interesuje Cię, jakie dolegliwości fizyczne są przypisywane znakom zodiaku jako najbardziej prawdopodobne, informacje znajdziesz tu: 
Baran i Byk
Bliźnięta i Rak
Lew i Panna
Waga i Skorpion
Strzelec i Koziorożec
Wodnik i Ryby


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz